Telefon 0 312 2848540
Çalışma saatleri P.tesi - C.tesi: 9:00 - 18:00
Mail adresi bdemir@bahceci.com

Kısırlık nedir?, Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık nedir, kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık (Tıbbı terim: infertilite) çocuk sahibi olmak isteyen, bilinen bir hastalığı olmayan çiftin belirli bir süre içerisinde gebe kalamamasıdır. Bu durum yaklaşık % 8-15 oranında görülür. Kısırlık tanımının tıbbi olarak kullanımı halk arasında kullanılandan farklıdır. Halk arasında kısırlık çiftin çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelirken, tıbbı terim olarak çiftin kendiliğinden gebe kalamaması durumudur; değerlendirmenin ve tedavi ihtiyacının olabileceğini göstermektedir. Çiftin tıbbi yardım gerekmeksizin bekleme süresinde belirleyici olan kadının yaşıdır. 35 yaş altında 12 ay, 35-40 yaş aralığında 6 ay bekleme süresi yeterlidir. 40 yaşın üzerinde olan kadınlar çocuk istediklerinde doğrudan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdırlar.

Kadın yaşı neden önemlidir?

Kadın ve erkek üreme sistemi birbirinden farklıdır. Erkekte sperm üretimi 3 ayda yeniden yapılırken, kadın kendine ait yumurta (oosit) havuzuyla doğar, sürekli bu havuzdan yumurta kaybıyla süreç devam eder. Her ay, her regli (adet) döneminde yumurtlamanın gebe kalamamayla tamamladığı süreçte beraberinde birçok yumurtada da kaybedilir.

Kadın üreme sisteminde yumurta sayısı kadar kalitesi de önemlidir. Anne karnında 6-7 milyon olan yumurta sayısı, üreme çağının başlamasıyla birlikte 600.000-700.000 rakamlarına inmiştir. 37 yaşında 25.000 olan yumurta sayısı, menopoza girme döneminde 1000’li rakamlardadır. Toplam yumurta sayısı yani yumurtalık kapasitesi yukarıdaki genel rakamlar haricinde her kadın için farklı ve kendine özeldir. Bireysel değerlendirme bu nedenle önemlidir.

Diğer önemli konu yumurta kalitesidir. Üreme çağındaki kadının yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi (genetik olarak bozulma) düşer. Örneğin, kadın yaşı 42’nin üzerinde
olduğunda embriyoların kromozom olarak sağlam bulunma şansı % 17-20 dolaylarındır.

Bu nedenle çocuk isteyen düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan bir çiftte, aşikar bir sağlık problemi yoksa çiftler kadının yaşı 35 yaş altında ise 12 ay, 35-40 yaş üzerinde 6 ay bekleyebilirler. Bu süre aşıldığında mutlaka değerlendirilmek üzere çift kısırlık uzmanına başvurmalıdır. Fakat çiftlerde kadının yaşı 40 yaşından büyük ise zaman kaybetmeden değerlendirilmelidir.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Çocuk sahibi olmak konusunda sıkıntı çeken çiftler birlikte değerlendirilmelidir. Çünkü çiftlerin %30-40’da hem erkekte hem de kadında problem bulunmaktadır. Kadına ait kısırlık nedenleri temel olarak yumurtlama ile ilgili bozukluklar veya tüpler ve rahim içinden kaynaklanan şekil ve işlev bozukluklarıdır. Erkeğe ait bozukluklar da özetlenecek olursa meni (sperm) üretim bozuklukları veya sertleşme (ereksiyon) bozukluklarıdır.