Telefon 0 312 2848540
Çalışma saatleri P.tesi - C.tesi: 9:00 - 18:00
Mail adresi bdemir@bahceci.com

Sperm DNA hasarı testleri

Kısırlık nedir, kısırlık nedenleri nelerdir?

Sperm DNA Hasarı nedir?

Spermde genetik bozukluklar esas olarak iki yerde yer alır. Spermin çekirdeğinde ve genetik yapıyı taşıyan iplikçiklerdedir (kromatin). Çekirdekte bulunan genetik bozukluklar doğrudan anormal sperm üretimine yol açabilmektedir. Kromatin yapısında gelişen bozukluklar meni içinde bulunan sperm DNA’larında farklı oranlarda bulunmaktadırlar. Ayrıca normal semen analizine sahip erkeklerde de görünebilmektedir.

Erkekte genel kromozom analizinde olan bozukluklar yukarıda bahsettiğim spermde bulunandan farklıdır. Kan testinde saptanabilen kromozomal bozukluklar semen analizinde hiç sperm bulunmadığı durum olan azospermi hastalarında %15 oranında, spermlerin sayısal azlığında %5, normal sperm sayısına sahip erkeklerde ise %1 oranında görülmektedir. Kanda bakılan diğer analiz Y (erkeğe ait kromozom) kromozomunda mikrodelesyon testidir. Burada çıkan anomaliler, bulunduğu yere bağlı olarak sperm üretimini doğrudan etkileyebilir.

Sperm DNA hasarı nasıl oluşur?

Sperm DNA hasarı yüksek oranda saptanan erkeklerde, sperm DNA’sının kromatin yapısında problem olduğu kabul edilmektedir. Bu durum, yüksek ısıya maruziyet, ilaçlar, enfeksiyon, radyasyon, sigara gibi çevresel faktörlere karşı DNA’nın hassas olmasına neden olmaktadır, onarım mekanizmalarının yetersiz kalması da yapının bozulmuş olarak kalmasına yol açmaktadır.

. Bu bölümde bahsetmek istediğim esas konu, sperm DNA’sında bulunan hasarın çiftin çocuk sahibi olma şansı üzerinde etkisidir. Güncel bilgiler ışığında sperm DNA’sında hasarın belli oranın üzerinde olması durumunda çiftlerin gebe kalma şansının azaldığını, gebe kalınan durumlarda da düşük yapma riskinin artabileceği yönündedir.

Sperm DNA Hasarı nasıl saptanır?

Sperm DNA hasarının saptanmasında SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay), TUNEL (Terminal Deoxynucleotidyl Transferase dUTP Nick End Labelling), SCD (Sperm Chromatin Dispersion Assay) Comet testi ve sperm anöploidi (sperm FISH) taramasıdır. Güncel olarak kullanılan testler TUNEL ve sperm anöploidi (FISH) testidir.

Sperm DNA hasarı ve sperm anöploidi testleri kimlere yapılmalıdır?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan, tekrarlayan gebelik kaybı olan ve şiddetli erkek infertilitesi olan erkeklerde bakılması önerilir. Anormal gelen test sonuçlarında ortadan kaldırılabilecek belirgin bir etken varlığında (yoğun sigara içilmesi, mesleki toksin ve ısı maruziyeti, enfeksiyon gibi) neden yönelik tedavi verilir. Fakat yoksa, antioksidan (E vitamini gibi) tabletlerin destek amaçlı olarak verilmesi dışında tedavi edilme yöntemi günümüzde bulunmamaktadır.